Terjeszkedik a GE a megújuló energiaforrások piacán. Kövezzenek meg, de én örülök ennek. Elmondom, miért. Adva van a helyzet, hogy az általunk felhasznált energia 85%-a fosszilis (olaj+gáz+szén), a csak olaj+gáz 60% (hozzávetésképp: a szélenergia részesedése 0,3%). A fosszilis energiahordozók se nem tartanak ki örökké, se a légkör hőháztartásának nem tesznek jót, viszont a gazdaság iszonyúan nagy része nem csak rájuk épül, de belőlük is táplálkozik.
Ott ülnek a világ legnagyobb és legbefolyásosabb vállalatainak a vezetői, és szép színes ábrákon tervezik a befektetések – amikben benne vannak a nyugdíjalapok, a privát befektetések, a takarékbetétkönyvek és miegymások is – megtérülését. Nagyon szép gondolat, hogy a fenti 85%-ot kiváltjuk egyszerre megújuló energiaforrásokkal, csak akkor borul a pénzügyi terv, és eltűnnek nem csak a szupergazdagok hétvégi házai és magánrepülői, de a fejlett világ nyugdíjai is, a mostani gazdasági világválság meg átminősül kedélyes teadélutánná.
Arra, hogy a görbe ne essen össze, két lehetőség van: vagy a megújuló energiaforrások bevételéből „pótoljuk ki” a fosszilis befektetések elmaradt hasznát, vagy a jelenlegi iparági vezetőknek kell fokozatosan átállniuk a szektor támogatói közé. Az elsőnek lássuk be, igen kevés az esélye, hiszen a még most is igen olcsó fosszilis energiával szemben állami támogatás nélkül labdába se rúghatnak, úgyhogy kvázi most is a jövedéki adó fedezi a nem jövedéki energiát. A második meg? Az nem lesz egy rövid menet, ha egyáltalán.
A G8-ak csúcstalálkozóján hangzott el, hogy ha el akarjuk felejteni az olajat, akkor több mint 7000 új atomreaktor kéne, de már holnap. Ugyanakkor ha tényleg sikerül is – hosszú évtizedek munkájával – átállni, azzal együtt fog járni a petrolkémiai ipari termékek – műanyag, műtrágya, stb. - drágulása, vagyis akárhogy is döntünk, az élet drágább lesz, de legalább lesz. Ezért örülök, hogy a GE és a hasonló gonosz kizsákmányoló multik beszállnak a bizniszbe, mert ha másmilyen is lesz a világ, de nem tűnik el.
Akik a modernizmust és hasonlókat kritizálják eszmetörténeti vagy ökológiai szemszögből, előtte gondolják ők is végig, hogy addig oké, hogy milyen világban szeretnének élni, de van-e realitása? (ti. pénz van-e? a matekon múlik úgyis minden)