Az államszocializmus malmai lassan őrölnek, de most már miniszterelnökünkhöz is eljutott az a felismerés, hogy a válság az egyben lehetőség is lehet akár. Most mond. De csak az után, hogy nézzük vissza, mit is hozott ki a beszédkikerülős válságból – semmit. Azt mondta, hogy márpedig ő aztán úgy szembe megy a tsz-elnök platformmal, hogy azt se tudják, merre bújtassák a pénzt meg a rokonokat és üzletfeleket, ehhez képest némi ámokfutás után maradt minden a régiben. Miért pont most húzna elő bármi értelmeset vagy újszerűt a tarsolyából a helyzet megoldására? Gyanítható, hogy ugyanazt tervezi, amit eddig.
Olyanokat mond, hogy a tőkének társadalmi felelőssége van, meg új egyensúly kell az állam, a piac és a civilek között. Ám legyen. A jelenlegi átlag 54,4%-os elvonást csökkenthetnénk, így a tőke – társadalmi felelősségének teljes tudatában – a fennmaradó pénzből és időből támogatná a civileket, akik az államot ellenőriznék. Meg esetleg lejjebb vihetnénk a legfelső sávban a 69%-os elvonást, merthogy pont azok az emberek szoktak vállalkozni meg társadalmi felelősséget példamutatni, csak itthon nem nagyon marad miből, ha az ember becsületes – ha meg nem, akkor ott ette meg a fene.
Azt is mondta, hogy vége a szabályozatlan pénz időszakának. Álljunk meg egy szóra: a tőke átlag 54,4%-a már most is teljesen államilag szabályozott, és a többire is kismillió szabály van. Akkor minek is van vége? A maradék 45,6% még kevesebb lesz, és még inkább rátelepszik a bürokrácia? És ez miért jó? Kinek? Már az állam élén álló potentátokat kivéve. Még azt se mondhatom, hogy a kifizetési oldalon álló „rászorultak” számára eljő a menyország, mert hát a befizetések mire odaérnek erősen lemorzsolódnak, és átvándorolnak más helyekre, ahol semmi keresnivalójuk. Lásd: civil kontrol.
Akárhogy is nézem, sok újdonságot nem mondott, és semmi olyat nem tervez, amit 2006 óta ne láttunk volna: több pénz az államnak, több pénz a saját embereknek, több korlátozás, még kevesebb kontrol. Saját felelősségét pedig nem firtatjuk, ahogy azt sem, hogy a nemzetközi karvalytőke itthon nem nagyon képviselteti magát, a kizsákmányoló rablókapitalizmus viszont az állami döntnökök jelentős meggazdagodása révén virágzik, szintén honi „elkövetőkkel”.
Csubakka egy vuki, aki az Evok bolygón él.