Akartam csinálni egy hülye táblázatot, hogy hogyan lehetne kevesebb korlátot állítani a legális jövedelmek bővülésének, vagyis egy igazi progresszív adórendszer a jelenlegi bérstruktúrában, változatlan költségvetési kiadások mellett mekkora pluszt vagy mínuszt eredményezne.
Utána azt szerettem volna írni, hogy adok egy számlaszámot, ahova lehet nekem pénzt utalni, mert már okosabb elemzést csináltam, mint amilyet legtöbb parlamenti képviselőnk képes kiizzadni. Még a képviselői, vagy bizottsági juttatásokra se tartottam volna igényt, elég lett volna a költségtérítés, amivel jól nem számoltam volna el.
Nos, ez nem jött össze. Kerestem guglival, néztem PM-et, KSH-t, APEH-et, de nem tudjuk, hogy hány ember hány forintot keres. Vagy csak én nem tudom, mert béna vagyok. Olyan grafikonra vagy számsorra gondolok, amiből ki lehetne nyerni, hogy számszerűleg hány ember keres minimálbér alatt, hányan vannak minimálbérre bejelentve, hányan vannak minimálbér és 70 ezer között, 70 és 80 ezer között, és így tovább.
Vagyis egy olyan kimutatásra, ahol szép szines vonalon be lehet karikázni, hol van a szürke zóna. Ha és amennyiben ilyen adathalmaz tényleg nincs, vagy nem szokás számításokhoz (csökkentsünk adót de izibe) ilyesmit használni, úgy mibe avatkozunk bele?
Van-e fogalmunk arról, hogy kik azok az alacsony képzettségűek, akik nincsenek bent a rendszerben? Hogy ők mit csinálnak? Hogy hol lakik az a másfél millió ember, akikről inaktívak jelzővel szokás beszélni? Tudjuk-e egyáltalán, hogy mi a mostani helyzet?
Azt értem, hogy a magyar ember alapvetően rendszerellenes és rebellis, egyszerre vonultatva fel reakciós és anarchista vonásokat (és mégse hasad meg a személyisége, vagy csak nem vesszük észre, mert itthon ez a normális), így a puszta gondolatától is irtózik, hogy ő benne legyen a nyilvántartásban, pláne többen, pláne ha ezek össze is vannak kötve egymással, csak ez így nem jó.
Így jutunk olyan "reformokhoz", ahol csak és kizárólag azt szívatják, aki már benne van a rendszerben, így jutunk el olyan elképzelésekhez, hogy csökkentünk valamit, és minden jó lesz, mint egy varázsütésre.
Addig nem lesz jobb, amíg az emberek nem akarnak bekerülni a rendszerbe. Lehet büntetni a kívül levőséget a támogatások megvonásával, de ezzel csak annyit érünk el, hogy kikiáltunk egy párhuzamos államot, külön törvényekkel, minimális átjárással.
Jutalmazni kéne a rendszerbe kerülést, nem büntetni a kívülállóságot.