Le vagyunk kérem szépen hallgatva.
Hallatlan!
Kis összevetés, most, hogy már hagytam egy picit ülepedni.
Az van ugye, hogy a Feri, szövetkezve Darth Vaderrel, lehallgat nép által megválasztott tisztségviselőket. Szeretem ezt az állami lehallgatás-hisztit. Minden eddigi kormány élt ezzel a lehetőséggel. Minden eddigi ellenzék össznépi hisztit igyekezett gerjeszteni ebből, aztán mégse lett semmi a váltás után érdemben.
Értem én a kurrens problémát (választott tisztségviselők lehallgatása eddig törvényileg körülményes volt), csak kétoldali hányhatnékom van tőle.
Mindjárt ki is fejtem, miért.
Egy: azt, hogy ezek lopnak, nem kell magyarázni. A korrupció az, amiből ki vagy hagyva. Innen a hiszti, beleértve jelen sorokat is. Engem valahogy még soha se akartak korrumpálni - mondjuk ebben az is közrejátszhat, hogy velük ellentétben a saját pénzemet költöm, úgyhogy számomra nem igazán nagy biznisz valamit kétszeres áron megvenni, és visszakapni 20%-ot zsebbe.
De ezek most hisztiznek, hogy akkor nehezebb lesz lopni, és teszik mindezt olyan dolgok mögé bújva, amivel viszont együtt tudunk érezni. Másrészt viszont pont a lopásféltést nem értem: activity is van a világon, meg ki is lehet ám menni a megfigyelt ojjektumból a szabad levegőre, meg nem kell ám személyesen átvenni a dokumentumokat, szóval egy kis megerőltetéssel el lehet kerülni a kíváncsi tekinteteket és füleket.
Kettő: ami mögé bújnak, és amit meg lehet érteni. Hogy itten kérem nem csak és kizárólag közérdekű, illetve nem teljesen közérdekű adatok és információk forognak a telefonon. Aki irodában dolgozik banki nyitva tartás alatt, az bizony előfordul, hogy netbankol munkaidőben az asztali telefonon például. Vagy megbeszéli a párjával, hogy este ki kötöz ki kit. Ez ugyan nem államellenes bűncselekmény, és még szégyellni való se feltétlenül van benne, de egyikünk se örülne, ha magánéletünkön illetéktelenek csámcsognának.
Közbevetés: pedig teszik :-). Aki teheti, az ne küldjön magáról pucér képet üziben a telcsiről, vad dolgoknak lesz az kitéve a kézbesítés során. Én szóltam.
Három: ha az embert lehallgatják, rögzítik, annak lehetőségére illik felhívni a figyelmet. Ha felhívod a bankodat, bemondják, hogy a beszélgetés rögzítésre kerül, a mindenkori közleményekből, üzletszabályzatból pedig ki lehet keresni, hogy ki is férhet hozzá ahhoz a hanganyaghoz, amelyen megadod azokat az azonosítóidat, amikkel gyakorlatilag bárki átutalást kezdeményezhet a számládról. Amennyiben ezzel nem értesz egyet, leteszed a telefont, és bemész személyesen. A többi bizalom kérdése.
Itt kéremszépen nem mondja be egy automata hang az önkormányzatban ülő kis hölgynek, hogy minden, amit a kapcsolás után elmond, illetve beszélgetőpartnere közöl, az biza nincs kizárva, hogy rögzítésre kerül, az illetékes hozzáférők listáját a törvényi háttérrel pedig itt és itt tetszik találni. Plusz az a bizalom, ami egy bank esetében birkaként jellemez minket az állam emlegetése esetén valahogy szertefoszlik.
Négy: mit magánügyködik munkaidőben? Használja hozzá a magánmobilt! Egy nem közpénzből üzemelő vállalkozás általában minden egyes irodai és egyéb eszköz használatáról nyilvántartást kell, hogy vezessen, az alkalmazottakkal pedig elolvastatják és aláírásilag tudomással vetetik a szabályzatot. Ez terjedhet odáig is, hogy minden magánhívást biza levonnak a fizetésből, az emilek esetében pedig felhívják az alkalmazott figyelmét, hogy az arra feljogosultak beleolvashatnak, úgyhogy személyes dolgokat ne, a publikus emilszolgáltatókat meg letiltják proxy-ból.
Az általános persze nem ez, amennyiben az úgynevezett megfoghatatlan fair-use policy-t alulról közelíti meg a munkavállaló. Movhu (mover.blog.hu) írt meredek dolgokat, hogy egy közpénzből élő intézményben ez mennyire nem így van.
Szóval azért van hányhatnékom, mert az egész lehallgatási hisztéria olyan, amikor két ordas kurva bizonygatja az egybegyűlt nagyérdemű előtt, hogy ők biza még szüzek, de a másik, az már seggben sem az.
Legalább egy intim zuhanyt bevetettek volna előtte.
Böe.