Ezt már próbáltam fejben lekövetni, hogy ki miért fegyverpárti. A közbeszéd sokszor hivatkozik az Amerikai Egyesült Államokra, akár mint pozitív, akár mint negatív példára. Ha jól értettem akkor az ottani fegyverpártiaknak két érvük van a fegyvertartás mellett: az állampolgár hagyományos védekezési joga az állammal szemben, illetve az állampolgár önvédelmének joga más állampolgárokkal szemben.
Az első érv szerintem bukik. Amikor még a királynak és a polgárnak is csak elöltöltős puskája volt, akkor ez még úgy-ahogy megállta a helyét, bár a királynak vagy az államhatalom képviselőjének picit több puskás ember állt a rendelkezésére (plusz lovasság és tüzérség), akik jobban voltak kiképezve, és jóval nagyobb tartalékokkal rendelkeztek hivatásos hadseregként, azaz nem kötötte őket a mezőgazdasági termelés munkaerőigénye, az inszurgenseket viszont igen. Ma viszont elég aránytalannak tűnik.
Felejtsük el a nukleáris robbanófejekkel ellátott interkontinentális rakétákat, a sugárhajtású harci repülőgépeket, a páncélos harci járműveket, a lézervezérelt bombákat és tüzérségi lövedékeket (meg a hagyományosakat is), maradjunk a gyalogságnál. Sőt, nem is kell a hadseregre gondolnunk egyáltalán, az egyszerű állampolgár a legálisan tartható félautomatájával egész egyszerűen nem ellenfél az automata fegyverekkel az ajtót rárobbantó rendőrségi kommandónak. Mindezen persze lehet változtatni illegálisnak minősülő automata fegyverekkel és egyéb, polgári használatra szintén jogilag bajos eszközökkel illetve szervezkedéssel.
A második érv az önvédelem, amire a hagyományos ellenérv, hogy akkor elszabadulnak az indulatok, és beindul a vérengzés. Ha túllépünk Michael Moore-on, akkor viszont azt látjuk, hogy míg Magyarországon a szigorú szabályozás ellenére a 100 ezer főre jutó éves gyilkosságok száma egy évben átlag 2-2,5 (Németországban hasonlóan szigorú szabályozás mellett 0,9-1,1), addig a jóval lazább szabályozású USA-ban 5,5 küröl alakul (a szintén laza szabályozású Kanadában 1,5-2). Arról már nem szól a fáma, hogy ebből az USA-ban mennyi a bűnözők egymás közti leszámolása.
Kis kitérő: a Honduras-Guatemala-El Salvador háromszögben, ahol nem igazán érdekli az embereket a szabályozás, 100 ezer lakosra átlag évi 45-55 gyilkosság jut, több, mint a notórius Dél-Afrikában. Ez hajaz arra a pár hete feltett Naplós kérdésre, hogy ön szigorítaná-e Magyarországon a fegyverhez jutás szabályait, ami elég hülye kérdés, ha arra gondolunk, hogy a fegyveres bűncselekmények nagy részét illegálisan tartott fegyverekkel követik el. Szerintem a jó megoldás valahol az amerikai és az itthoni szabályozás keveréke lehetne: büntetlen előéletű, mentálisan beszámítható, a fegyvertartás és a fegyverhasználat tanfolyamából vizsgázott személy tarthasson lőfegyvert. Ha meg a betörő első dolga, hogy azt lopja el...