Új vonulat az SZDSZ-ben! Fodor Gábor olyanokat mond, hogy hú. Meg is feddték őtet párttársai. Per pillanat nem tudom hova tenni sem őt, sem pártját.
Az, hogy szakértői kormányozik, számomra nem túl vonzó. Több problémát vet fel, mint amennyit megold. Egy szakértői kormány - még ha a parlamenttől is kapja a felhatalmazását - a komplett köztársaságos cirkuszt teljesen okafogyottá teszi, hisz képviselőink és pártjaink pont azt ismerik be általa, hogy dilettánsok, ugyanakkor még mindig nekik kéne megszavazniuk azokat az előterjesztéseket, amiket jelenleg gondolkodás nélkül még csak át se engednének a bizottságokon.
Az, hogy a Megegyezést alapjáraton azért utasítja el, mert nem eléggé szolidáris... hát kérem, szocialista pártunk már van egy, kettőre nincs szükség, másrészt a szolidaritás MSZP-beli koncepciója pont a társadalmi szolidaritás megcsúfolása mind elméletben, mind gyakorlatban.
De amikor olyanokkal jön, hogy GDP arányos költségvetési plafon - még ha ez így ebben a formájában hülyeség is -, meg hogy az állam túlzottan rátelepszik a gazdaságra és az élet egyéb területeire, az nekem olyan, mint a szférák zenéje.
GDP arányosan plafonizálhatni lehetne azokat a kiadásokat, amik immobilizálnak, ám azokat, amik pont, hogy a plusz GDP termelést segítenék, nem kéne. Az államnak hatékony eszközei vannak a gazdaság segítésére, jó lenne, ha élne, nem pedig visszaélne vele.
A bürokrácia csökkentése pedig egy olyan terület, ahol érdemben lehetne csökkenteni az állam működési költségein. Itt ne tessék tömeges közalkalmazotti elbocsátásokat vizionálni, hanem mondjuk olyan dolgokat, hogy ha importálok egy autót, akkor a komplett ügyintézést egy ablaknál le tudjam rendezni, ha változik valamim, akkor ne kelljen öt különböző helyen bejelentenem, illetve hadd ne én rohangáljak már kinyomtatott meg fénymásolt papírlapokkal a rendelőintézetek között.
Aztán meg leül Orbánnal tárgyalni. Ez jó dolog, a pártvezetőknek egy normális államban le illik ülni egymással, különbségeik dacára is. Azt üzeni, hogy bár nem értünk egyet, attól még ugyanabban az országban élünk, és erősen kontraproduktív, ha a másikat eredendően a nemzet árulójának tekintjük. Viszont nem látom, hogy a mostani Fidesszel mit lehet megvalósíttatni a fentebb vázolt két liberális - minarchista? libertariánus? - elképzelésből.
Azért jelezném, hogy igény volna rá.