A film nem rossz, sőt, tele van üdítő ötletekkel és megoldásokkal: jó volt látni, mit tesz az átlagember a nem éppen átlagos körülmények között, jó volt látni, milyen az, amikor egy számunkra különleges helyet mindennapos, jó volt végre radikális jellemfejlődést látni, de rosszak voltak a benne maradt klisék, az előzmények és a következmények nyitottsága, elnagyoltsága, és egy esetben még az ellentmondása is. Szóval ha meg akarod nézni a filmet, tedd meg bátran, feltéve, ha még nem olvastál róla kritikát.
Feladat kritikusoknak: utána nézni, mi a különbség a koncentrációs tábor és a menekülttábor között! Ha ez megvan, akkor kéretik letisztázni az alábbi állítások lehetséges kimeneteit (félelemre semmi ok, segítünk):
1. Ez egy lágerfilm, mint a Schindler listája.
2. Ez a film a rasszizmusról, az apartheidről szól.
3. Tisztára olyan, mint a palesztin helyzet.
Ez nem egy lágerfilm. Az idegeneket nem terelték össze elgázosításra és kényszermunkára, nem éltek már évszázadok óta a helyi közösségekben. Az idegenek hajótöröttek, akiket menekülttáborba zártak.
Ez nem egy apartheidfilm. Ha az lenne, akkor pont az idegenek zárnák táborba az embereket. Az előző ponthoz kapcsolódva még: nem, nem is a búr háborúk analógiája.
Ez nem egy zsidók kontra palesztinok film. Az nem úgy volt, hogy az idegenek tősgyökeresek voltak Dél-Afrikában, csak szétszóródtak, aztán visszatelepültek, és kiszorították az embereket, de még csak a fordítottja sem, miszerint a visszatelepülő emberek szorították volna ki az őshonos idegeneket.
Ez egy menekültfilm, ha már mindenképp el akarunk szakadni a sci-fi részétől, amit bizony rosszul teszünk, mert az ugyanúgy része a történetnek és a filmben ábrázolt viszonyrendszernek, mint a xenophóbia (amit végre PC módon lehet kiélni, mert az idegenek kivételesen tényleg idegenek). Ha egybe akarjuk nézni, akkor ez inkább egy szatíra a rasszizmusról: fekete és fehér együtt utálja az idegeneket, a tábor felszámolása ellen pedig „emberi jogi csoportok” tüntetnek. Az ilyen abszurdokhoz meg kell a sci-fi.