Az elvtársak túltolták: több marad majd a zsebedben, csak kevesebb mindenre lesz elég.
Supercharger (aka kompresszor)
Az autózás hőskorában találta ki Daimler (ki más) még 1885-ben. Az alapötlet egyszerű: több levegőt juttat a motortérbe, ezáltal több üzemanyagot lehet egy szuszra elégetni, ami nagyobb robbanást eredményez, így egyetlen munkaciklussal több energia nyerhető ki a gépből. 1908-ban már olyan prototípusokat építettek ez alapján, amivel átlépték a 100 mérföld per órás (kb. 160 km/h) sebességhatárt.
A fő különbség a turbófeltöltővel összevetve, hogy míg a turbót a kipufogógáz hajtja, a kompresszorhoz kell egy állandó erőforrás (általában a motor az), vagyis bizonyos teljesítménycsökkenéssel jár előbb a későbbi teljesítménynövekedés, azaz olyan helyzetekben éri meg használni, amikor a végső egyenleg (alapteljesítmény mínusz a kompresszor meghajtásához szükséges teljesítmény plusz a sűrített levegővel elért teljesítménynövekmény) erősen pozitív.
Ilyenek voltak a Le Mans-i autóversenyek Mercédeszei és Bentley-i, vagy a második világháború vadászgépei, ahol meg volt az a teljesítménynövekmény, ami gazdaságossá tette a túltöltést. A kritikus tömeg.
Operation Supercharge
1942., ÉszakAfrika, El Alamein. Montgomery, miután jelentős – egy a kettőhöz arányú – erőt halmozott fel Rommellel szemben, megindította a támadást. Az alapötlet itt is egyszerű volt: sokkal többen vannak, sokkal több nehézfegyverrel, sokkal több üzemanyaggal, és az ellenség idővel képtelen lesz elviselni a rá nehezedő nyomást. Egyszerűen felőrlik őket, mint az első világháború csatáiban. Montgomery tehetségét itt gyakran alábecsülik, pedig elég pontosan eltalálta a tervezés során mind a csata időtartamát, mind a veszteségeket (a német-olasz oldalon a halottak, sebesültek és fogságba esettek a teljes hadsereg 30%-át tették ki).
Az arcvonal teljes szélességében, nagy túlerővel végrehajtott offenzívával, a kritikus tömegre alapozva „túltöltötték” az ellenség tűrőképességét, és nyertek.
Adócsökkentés
2009. Május, Magyarország. Szinte nem múlik el nap a nélkül, hogy a pénzügyminiszter vagy a miniszterelnök ne adna interjút vagy adna ki sajtóközleményt az adórendszer várható átalakításáról, amiben nem győzik kiemelni, hogy az átlagembernek éves szinten akár egy-másfél hónapnyival is több maradhat a zsebében. Túltöltik a reformok és a kommunikáció kritikus tömegével a médiát és a zemberek befogadóképességét. Ha elég sokan, elég sok helyen és elég sokszor mondják el – és az ellenzék se jön elő a farbával, hogy hohhó, nem úgy van az – akkor az biztos úgy van, ahogy mondják.
A fenti két kis bekezdéshez átkötés: a túltöltés csak akkor éri meg, ha a várható haszon ellentételezi a kommunikációs csatornák elárasztásának költségét, illetve azt csakis erőfölényből lehet kivitelezni. A lefordítására itt inkább most nem vállalkoznék, mert olyan összeesküvés elmélet lenne, hogy még Szilvásy György perét is felfüggesztenék (bár az lehet, hogy meglesz e nélkül is), inkább azt a részét emlegetném fel megint az üzenetnek, ami kimaradt.
Hogy tudniillik a nettó fizetés az nem a te pénzed. Az nem adómentes. Abból még lejön az ÁFA (amit az szja csökkentéssel párhuzamosan megemelnek), a jövedéki adó (szintén emelik rendesen), az illetékek, vámok, ilyenek. Ha mindezt levonod, akkor kapod meg azt az összeget, ami a zsebedben volt eredetileg. Az üzenet szerint a „több pénz marad az emberek zsebében” jelenthetné azt is, hogy az általad megtermelt termék árából a fizetésedre (befektetőknek és cégtulajoknak: hasznodból) eső részből nagyobb összegről mondhatod meg közvetlenül, hogy mire legyen elköltve (a maradékról, vagyis az államhoz kerülőről meg közvetve, a képzeletbeli képviseleti demokrácián keresztül). De még ez se igaz.
Ha fogjuk Mr. Átlagost, akinek a bruttó fizetése 195800 Ft, annak az adócsökkentés előtti nettó keresete 120619 Ft (adójóváírással, de egyéb kedvezmények nélkül). Jövő januártól ugyanehhez a bruttó bérhez 135000 Ft körüli nettó társul (adójóváírással, de egyéb kedvezmények nélkül). Ez eddig szépen hangzik, de vonjuk le belőlük az áfát, hiszen azt nem magadra költöd, megy az is az államkasszába, mint az szja: idén 100000 Ft körül van az áfátlanított fizetése az áltagpéldának, jövőre ez akár 108000 is lehet. Még mindig szépen néz ki? Ha nem iszol alkoholt, nem dohányzol, nem használsz benzinnel vagy gázolajjal működő közlekedési eszközt, nem veszel semmit, amit benzinnel vagy gázolajjal működő járművel szállítottak, arattak vagy vetettek, akkor ez így is lesz.
Ha vannak gyerekeid, akkor a GYES és a családi pótlék körüli huzavona még mindig bekavarhat; ha van cafeteriád, annak egy részétől vegyél fájdalmas búcsút; ha megbetegedsz, akkor a TB kevesebb pénzt fog utalni; ha meg közalkalmazott vagy, akkor meg már amúgy is visszavágtak a fizetésedből. Több marad majd a zsebedben, csak kevesebb mindenre lesz elég. Nem csoda, hogy nem ezzel kampányolnak ugyanilyen elánnal.
Rob Zombie-nak van is erről egy száma, a Supercharger Heaven, hogyasszongya:
Hell hounds lead at the cowardly kings
And carry souls across the river Styx yeah!
They see no evil and feel no pain
Sucking juice from a fallen angel
I dreamed I was a super nova fucker
nitro-burning and fuel injection
Feed the gods a strychnine soul
a motherfucker of inventionDEVILMAN - DEVILMAN - calling DEVILMAN
running in MY HEAD YEAH
DEVILMAN - DEVILMAN - calling DEVILMAN
running in MY HEAD YEAH