Legalábbis a kalkulátora! Új, égbeszökő SZJA átalakítás, egyszer csak majd, talán, esetleg, némi fűszerrel (lófaszhoz torma). Nekem volt egyszer egy álmom, ahol az állam nem nagyon szól bele, hogy a munkám mennyit is ér. Mert most nem csak úgy szól bele, hogy minimum mennyit ér – erősen érdekeltté téve, hogy ne is írjunk mást a papírra, a többiről meg, ugye, nem kell tudnia senkinek -, hanem úgy is, hogy ha megállapodunk egy céggel, hogy akkor én havi 200-ért rendezem a terepet az udvaron szellemi szabadfoglalkozásban, akkor az állam azt mondja, hogy igen ám, de az 260. Vagy 250. Fél évre, visszamenőleg, vagy csak jövőre, de teljesen. Vagyis nekem, mint porbafingó kis piaci szereplőnek az áram az éppen aktuális szájcsépléstől függ.
Most ugye jövőre az leszen, hogy kitolják az alsó sávhatárt 4 vagy 5 millióig (burzsuj alert: az 5 millió éves(!) bruttó(!) forintban(!) az már szolidaritási adó köteles), lecsökkentik az alsó százalékot 15-re vagy 17-re (cseheknél 15, azt csá, nincs sávolgatás, meg különadóztatás, csak hogy ne harmadik sávnak hívjuk, hátha nem veszi észre senki), felette 33-ra vagy 35-re, emelkedik az Áfa meg a jövedéki, nem lesz eho, de lesz szuperbruttó. Mielőtt hallelujáznánk: csehül lesz az a szuperbruttó. Nem az lesz, hogy ráírjuk a papírra, hogy mi a megállapodás a munkáltató és a munkavállaló között, azt az állam meg von a papírra írt számból, amit és ahogy tud, hanem az, hogy magasabb adóalapból fogjuk levonni azt az adót, de a papírra továbbra is csak a bruttó kerül rá, és továbbra is az állam mondja meg, mennyi is van a bérköltségből azon felül.
Egyszerűbben: ha most kapsz havi bruttó 198 ezret (magyar átlagbér), akkor a cégnek 266 ezerbe kerülsz per pillanat, az SZJA-d meg a 198 ezer 22 százaléka (jó dolog a sávolás, én mindig mondtam), avagy 45 ezer forint. Júliustól még mindig 198-at kapsz a bérpapíron, de a munkáltatónak már csak 256-ba kerülsz, az SZJA még mindig 45, jövő januártól viszont a 198 ezer bruttó a cégnek már csak 247 ezer, és innentől már nem a 198 ezer X százaléka az adó, hanem a 247 ezeré, ami ha az alsó sávhatár felmegy 4-5 millióra 15%-os elvonással, akkor 37 ezer, ha 17%-os elvonással, akkor 41 ezer. Vagyis a statisztikai átlagmagyar átlag jól jár, amíg az állam nem változtat a munkáltatói járulékokon megint, és itt érik talán be, hogy egy adószakértőt (aki korábban „adóoptimalizálási” tanácsokat adott cégeknek) tettek meg pénzügyminiszternek: eddig ha variáltak is a munkáltatói járulékokkal, attól a nettód még nem változott, de majd most! Vehehe: drágább is leszel, és mégis kevesebbet kapsz, és nem áttételesen, hanem direktbe bele.
Nem tudom ki követi még mindig, de korábban – még Ferenc idejében – kiszámoltam, hogy engem személy szerint hogyan is fog ez érinteni: az utolsó Gyurcsány ötlet szerint egy minimálnyugdíjjal kevesebbet költhettem volna havonta magamra jövőre, de úgy tűnik, lesz az több, mint másfél minimálnyugdíj is. A szuperbruttó mínusz munkaadói járulékok mínusz munkavállalói járulékok mínusz szélesebb alapú szja mínusz emelt áfa osztva a tényleges nettóval arány a mai 36,76-ról lemegy olyan 36,13 (ha 5 millió lesz az alsó sávhatár 15%+33%-os kulccsal) vagy 33,48 körülre (4 milliós sávhatár 17%+35%-os kulccsal) úgy, hogy közben a szuperbruttó csökken vagy 5 százalékot! Ja, és marad a magánszemélyek különadója (most tényleg, miért nem lehet azt harmadik adósávnak hívni? és most már az is majd az emelt alapból vonódik?). Hülyének is megéri, hát még nekem.
Szóval kedves Gordon, kedves Péter: kendék se okosabbak annál a Veresnél, oszt ő mégis frakcióvezető lett.