Megnéztem, mert még nem láttam.
Ajánlották kommentben és azon kívül is.
Hát.
Olvasónapló.
A szösszenet három részből áll.
Az első Jézus asztrológiai magyarázatára, és a különböző mítoszok előéletére van kihegyezve.
Aki már járt itt, az tudja, hogy nálam ezzel nyitott kapukat döngetnek.
Úgyhogy hátradőltem, és relaxáltam.
Tetszett. Pokolra fogok jutni, na.
A második rész az amerikai összeesküvés-elméletről szól.
Hogy az első világháborúban a Lusitániát kvázi direkt süllyesztették el, csak hogy beléphessenek a háborúba. Ezt mondjuk nehezen veszi be a gyomrom.
Aztán, hogy Pearl Harbor direkt ki volt provokálva. Ez szerintem megállja a helyét. A támadás napján a külügyminisztérium utasításba kapta, hogy a japán nagykövetet több órán át várakoztassa, így a hadüzenetet már csak a füst elülte után tudta átadni - így lett hadüzenet nélküli támadás. Ez az okfejtés mondjuk nincs bent a filmben.
Meg, hogy a Tomkin-öbölben igazából az ég világon semmi sem történt, Vietnámot soha nem is akarták megnyerni. Az addig stimmt, hogy provokációra szükségük volt, meg hogy azokba a fegyvergyárakba is befektettek, amik az északiaknak szállítottak, és még az is, hogy nem törte magát össze a vezetőség, hogy megnyerjék a dolgot, na de hogy semmi se történt volna, az nekem kicsit meredek.
Aztán jön ugye az adu ász, 9/11. Azt vágom, hogy Bin Ladent a CIA képezte ki, és hogy sokáig ők is pénzelték a heroinból. Azt is vágom, hogy ugyanekkor az első öbölháborút ellentételezendő a szaúdiak komoly befektetéseket eszközöltek Amerikában, ezért a Bin Laden családot kormányfőknek kijáró tisztelettel és diszkrécióval kezelték. Az is aránylag tiszta, hogy Afganisztánban nem feltétlen akarják ők elkapni az ipsét ("... egy 6 láb 5 hüvelyk magas arab, dialízisen, a sivatag közepén - mitől olyan kurva nehéz megtalálni?" - Robin Williams). Az is, hogy Irakba pont azután vonultak be, hogy a kurd terület határát gyönyörűen követő olajmezőt feltárták.
Még az is mehet, hogy egyes megnevezett gépeltérítők, akik állítólag porrá és hamuvá égtek a becsapódás után, és kint voltak az FBI listáján, nos, ők vígan élik életüket, és megdöbbenve tapasztalták a hírekből, hogy nem csak hogy terroristák, hanem halottak is. A spanyol kormány hasonló mismásolásba bukott bele.
De hogy ez direkt rendelésre történt volna, az nekem megint csak meredek.
Vad bizonyítékokat citál a film, mégse lett belőlük énekes halott.
Szóval a második részen néha húztam a számat.
Aztán jön a csúcspont. A nemzetközi bankárok. Becsületükre legyen mondva, egyetlen egyszer se ejtették ki a zsidó szót.
Itt csak azt a pár dolgot, amiről úgy tudom, hogy nem úgy van:
- Amerikában a pénzverés nem állami vagy bármilyen más monopólium (lévén nincs nemzeti bank, csak a Fed). Bárki kibocsáthat pénzt, lásd pl. Liberty Dollar.
- A szövetségi jövedelemadó indoklása határozottan sántít: ha alkotmányellenes, és nem megfelelő számú tagállam ratifikálta, akkor miért emlegetik, hogy nincs róla törvény? Az a törvény nincs, amit két ponttal előtte azért kárhoztattak, hogy úgy lépett hatályba, hogy nem elég tagállam ratifikálta? Vagy akkor most mi van?
- A nagy gazdasági világválság tudomásom szerint a túltermelés, a készletek felhalmozódása és elértéktelenedése, ezzel párhuzamosan a követelések fedezetlenné válása miatt alakult ki. Pedig milyen szépen végigveszi az összeset, kivéve a mostani másodlagos jelzálogpiacit. Vagy a dot.com lufit. Vagy az ingatlanlufikat.
Sántít, na.
Szóval a harmadik rész, bármily látványos is, nem tetszett.
Az egészet értékelve: szerintem kár, hogy egy olyan, mostanában az angolszász közbeszédben divatossá váló szót, mint a zeitgeist (milyen gyönyörű szó már, nem? kiejteni is nettó élvezet. cájtgájszt. egyébként kb. azt jelenti, hogy korszellem) egy ilyen alkotásra aggattak.
"Az igazság szép szó, de a Landswirtschaftsausschtellung még szebb."
(lándzvirtsáftszauszstellung, mezőgazdasági kiállítás és vásár)